امروز:11 اسفند 1402

مهندس ولی

از کارگروه ورزشی تا کتابخانه نرم‌افزاری

معرفی کتاب مهندس ولی

در روز دوم مرداد 1357 در روستای خرماکلا پسری به نام ولی‌الله نادعلی زاده به دنیا آمد، او کودکی بیش نبود که روزگار روی ناخوشش را نشان داد و صدام به مرزهای ایران حمله‌ور شد. پدر او با اینکه عمر کوتاهی داشت، منشا برکات زیادی در روستا بود و در ساخت مساجد و مدارس فعالیت فراوان داشت و کارهای بزرگی مثل احداث آب بندان روستا را انجام داد.

در تابستان 72 بود که روحانی به نام حاج آقا رضایی در روستا حضور پیدا کرد و جلساتی دینی در روستا برگزار کرد، همین اقدام باعث ایجاد جرقه در بین کودکان روستا شد که انگیزه را در جوانان ایجاد کرد. پس از رفتن حاج آقا رضایی، بچه‌های روستا جلسات دینی را بدون حضور روحانی ادامه دادند و جلسات گفتمان و مناظره تشکیل دادند.

پس از گذر زمان و تشکیل جلسات یکی از بزرگان روستا تصمیم گرفت برا ایجاد شور و شوق در میان جوانان روستا، مسابقات گروهی ورزشی در مسجد برگزار کند، همانگونه که فکر می‌کرد این ایده نیز جواب داد و جوانان از گرداگرد روستا به مسجد آمدند و جذب شدند. پس از جذب این افراد جلسات گفتمان ادامه پیدا کرد و در کنار آن جوانان به یادگیری روحیه تیمی پرداختند.

افراد مسجد با تقسیم کار توانستند اقدامات بسیاری در مسجد انجام دهند، آنها با همکاری یکدیگر کتابخانه مسجد را بروزرسانی کردند، اقدامات مراقبت و حفظ و پاکیزگی آن را انجام دادند، مدیریت رادیوی مسجد را برعهده گرفتند، کانون فرهنگی مسجد را تشکیل دادند، مسائل ورزشی را پیگیری کردند که این اقدام ادامه داشته باشد و در کنار آن مراسم‌های مذهبی را اجرا کردند. در بهار 74 ولی‌الله تصمیم گرفت برای مسجد کتابخانه‌ای تاسیس کند.

کتابخانه مسجد قفسه‌های مستهلک و کتاب‌های قدیمی داشت. ولی‌الله قفسه‌هایی فلزی برای این کتابخانه خریداری کرد که بخشی از آن را با کتاب‌های قدیمی موجود در کانون پر کرد، همچنین چند کتاب دیگر را با هزینه کانون خریداری کرد. در ادامه و با گذشت زمان، ولی‌الله با کمک گرفتن از ادارات دولتی و اهدای کتاب‌های مردمی بخش دیگر را تکمیل کرد که کتابخانه خرماکلا را تبدیل به بزرگترین کتابخانه روستایی کشور کرد. ولی در همین حین کانونی به نام «کانون شهید گرائیلی» که از اقدامات آن می‌توان به کلاس‌های مشاوره قبل از ازدواج، برگزاری کلاس‌های کمک آموزشی و قرآنی، برگزاری کلاس خیاطی، برگزاری کلاس آشپزی، برگزاری کلاس گلدوزی، برگزاری کلای قالیبافی، برگزاری کلاس‌های ترویجی کشاورزی، اتاق پژوهش و اتاق فرهنگی اشاره کرد.

با شروع دهه 80 اتفاقات مهمی در زندگی مهندس ولی حادث شد. او ازدواج کرد، در رشته کشاورزی از دانشگاه شاهد فارغ‌التحصیل شد و به عنوان فرمانده پایگاه بسیج خرماکلا منتصب شد. با شروع فرماندهی او در بسیج خرماکلا، جلسات هفتگی قرآن در منازل برگزار کرد، اردوهای مختلف در فواصل نزدیک برای همه سنین برگزار کرد، اردوهای سفری سه روزه برای افراد برگزار کرد، هیئت‌های هفتگی خانگی و مسابقات دوره‌ای کتابخوانی برگزار کرد؛ با انجام این اقدامات، به عنوان فرمانده نمونه بسیج انتخاب شد.

کانون فرهنگی از دیگر اقدامات مهندس ولی در روستا بود، او هزینه ساخت این کانون را از کمک‌های مردمی، نیروهای جهادی، کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیرین و کمک‌های اداراتی مثل وزارت ارشاد، استانداری و نمایندگی ولی فقیه تامین کرد، با این بودجه‌ها علاوه بر تامین هزینه کانون، کتابخانه روستا را تبدیل به اولین کتابخانه نرم‌افزاری روستایی تبدیل کرد که در آن اینترنت رایگان نیز ارائه داد.

در سال 1389 مهندس ولی به سرعین اردبیل سفر کرد تا راهکارهایی برای پیشرفت خرماکلا بیابد که با اردوگاه‌های فرهنگی تفریحی روبرو شد و تصمیم گرفت اردوگاهی در خرما کلا تاسیس کند. ساخت این اردوگاه دو فاز داشت که در فاز اول این اردوگاه، خوابگاه 150 نفره، پینگ پنگ، سالن همایش، زمین پینت‌بال، زمین تیراندازی با کمان، سالن غذاخوری، سوئیت، حسینیه، زمین فوتبال و آشپرخانه ساخته شد که با استقبال افراد در فاز دوم سوئیت‌های دیگری به این مجموعه اضافه شد و استخری در آن ساخته شد.

ساخت اردوگاه خطیرکوه بسیار پروژه سختی بود که زمین آن به مبلغ 25 میلیون تومان خریداری شد و 8000 کمپرسی از آن خاکبرداری شد، جاده آن با 2000 کمپرسی شن و ماسه زیرسازی شد و با فعالیت 15000 نیروی جهادی ساخته شد. اردوهای بسیاری در این اردوگاه برگزار شد که شور و شوق فراوانی در جوانان ایجاد کرد. مهندس ولی پس از ساخت این اردوگاه موکب‌هایی در عراق و سوریه تاسیس کرد که…

کتاب «مهندس ولی» تجربه الگوی موفق فرهنگی اقتصادی؛ ولی‌الله نادعلی‌زاده است که توسط سیدحسین حسینی نوشته شده است. این کتاب به همت ستاد پیشرفت جامع منطقه‌ای، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و بنیاد اتم -الگوها و تجربه‌های موفق ایرانیان- تدوین و توسط نشر «عصر پیشرفت» چاپ شد.


شما می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۱۰۶۵۱۳۳۳۰ یا لینک زیر اقدام به تهیه این کتاب نمایید

کتاب مهندس ولی

 

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *